ege sürücü kursları

Trafik Cezası Sebepleri Nelerdir?

Trafik Cezası Sebepleri Nelerdir?

Trafik cezası sebepleri nelerdir? Sorsunun pek çok farklı cevabı bulunmaktadır. Taşıt trafiğinde güvenliğin sağlanması başta sürücüler olmak üzere yayalar, çevredeki tüm canlılar ve diğer taşıtlar için oldukça önemlidir. Ayrıca trafik kurallarına uymak, herkesin özgürce seyahat edebilmesi için bir gerekliliktir.

Ancak bazı zamanlar farkında olarak ya da olmayarak sürücülerin ve yayaların hayatı riske atılabiliyor. Bu sebeple trafik kurallarına uymayan kişiler için bazı önemli yaptırımlar bulunmaktadır. Bu yaptırımlar çiğnenmiş olan trafik kuralının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir.

Sürücüler, trafik kurallarına uymadıkları takdirde, yetkili mercilerce konulmuş olan kuralları ihlal ettikleri gerekçesiyle bir takım trafik cezalarıyla karşı karşıya kalırlar. Trafik cezası sebepleri nelerdir? konusuna tekrar dönecek olursak. Trafik cezalarının bir çok farklı sebebi olsa da en yaygın olan trafik hataları bellidir. Bu yazımızda en yaygın olan trafik ihlallerini ele alacağız.

Hız Limiti İhlali

Hız limiti ihlali trafikte en sık karşılaşılan ceza sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Trafik cezaları, geçerli hız limitini aşan sürücülere sıklıkla uygulanır. Çünkü yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada trafik kazalarının en büyük sebebi hız sınırının aşılmasıdır. Önceden belirlenmiş olan hız sınırını geçmek araç hakimiyetini kaybetmeye, anlık bir dikkat kaybı ile ciddi kazalara yol açabilir. Bu sebeple böyle durumların önüne geçmek için, hız aşımına karşı sıkı önlemler alınır.

Kırmızı Işıkta Geçmek

Kırmızı ışıkta geçmek de klasik ama her sürücünün en bir kere yaptığı bir hatadır. Trafik ışıklarını dikkate almak hem sürücülerin hem de çevredekilerin güvenliği açısından çok önemlidir. İşte tam da bu sebeple trafikte düzeni sağlamak için trafik ışıklarından yararlanılır. Ayrıca trafik ışıklarına yaklaşmadan önce hızın buna göre ayarlanması gerektiğini hatırlatan trafik levhaları da vardır. Kırmızı ışıkta geçmek de, hız limitini aşmak kadar ciddi şekilde sonuçlanabilir. 

Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanmak, trafik ceza listesinin ilk sıralarında yer alır. Alkol vücudu uyuşturduğu ve sürüş kabiliyetini en aza indirdiği için alkollü bir şekilde direksiyon başına geçmenin çok ciddi yaptırımları vardır. Fakat buna uymayan sürücüler doğrudan veya dolaylı yoldan pek çok trafik kazasına sebep olur. Bu sebeple alkollü araç kullanan kişilerin ehliyetine el koymaya kadar varan çok ağır yaptırımları vardır.

Emniyet Şeridi İhlali

Emniyet şeritlerinin amacı trafiğin akışını kesmemek, herhangi bir aksiliğe karşı sürücülerin ve araçların güvenliğini sağlamak ve acil durumlarda görevli araçların rahat şekilde yol almasıdır.  Emniyet şeridi ihlali yapanlar yani herhangi bir sebep olmamasına karşın bu kuralı çiğneyenler sık sık trafik cezalarıyla karşılaşmakta.

Muayenesiz Trafiğe Çıkmak

Muayenesiz trafiğe çıkmak da yine sık karşılaştığımız ihlallerden. Otomobillerin de tıpkı insanlar gibi bakıma ve muayeneye ihtiyacı vardır. Trafiğe çıkmak için uygun olmayan ve standartlara uymayan araçlar, trafikte diğer sürücülerin hayatını da riske atabilir. Bu olayların engellenmesi adına da sık sık trafik kontrolleri gerçekleştirilir. Ceza aldıktan sonraki 1 hafta içerisinde eğer hala muayene yapılmazsa araç trafikten çekilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanmak

Ehliyetsiz araç kullanmak cezası büyük olan ihlallerdendir. Buna rağmen en yaygın trafik cezaları arasında da yine ehliyetsiz araç kullanmak vardır. Ehliyet olmadan araç kullanmanın cezası yasalarca belirlenir ve sonucu hapis cezasına kadar uzanır.

Emniyet Kemeri Bağlamamak

Emniyet kemeri bağlamamak da herhangi bir kaza anında ölümle sonuçlanabilecek kadar önemlidir. Emniyet kemeri, sürücü ve yolcuları hayata bağlayan bir güvenlik donanımıdır. Mesafe ne olursa olsun emniyet kemeri bağlamamak düşük hızlarda gerçekleşen kazalarda bile yaralanmalara sebep olabilir.

Hatalı park

Park etmek için yollarda belirlenen alanlar vardır. Eğer sürücüler bu alanların dışına park ederlerse trafik cezaları uygulanır. Hatta trafiğin akışını tamamen bozan durumlarda araç çekici tarafından çekilebilir. 
 

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.