ege sürücü kursları

Stajyer Sürücüyken Alkollü Araç Kullanmak

Stajyer Sürücüyken Alkollü Araç Kullanmak

Stajyer sürücüyken alkollü araç kullanmak ve sonrasında eğer trafik polisi tarafından yakalanırsa ne olacağını tüm sürücü adayları merak etmektedir. Elbette kimsenin alkollü araç kullanmasını tasvip etmediğimizi belirtmekle birlikte, eğer böyle bir durum içinde olursanız nasıl yaptırımlar ile karşılaşacağınızdan kısaca bahsedeceğiz. Evet stajyer sürücüyken alkollü araç kullandım. Ne olacak?

Aday sürücüleri hususi otomobilde 0.21 ve 0.50 promil arasında alkollüyken araç kullandıklarının tespiti durumunda sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilir. Yeniden sürücü kursuna kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sürücü kursuna kayıt yaptırma sırasında psikoteknik belgesi ve psikiyatr muayenesi şartı aranmaktadır.


Stajyer sürücüyken alkollü araç kullanmak her açıdan tehlike teşkil etmektedir. Eğer stajyer ehliyetiniz varken alkollü araç kullanma esnasında yakalanırsanız hem 1240 TL para cezasını ödemek zorunda kalırsınız hem de 20 ceza puanı alırsınız. Yakalandığınız sırada hali hazırda ceza puanınız 75 üstünde ise bu durumda ehliyetinize de el konulur. Bahettiğimiz üzere eğer alkol oranınız .20 promilin üzerinde ise ehliyetiniz tamamen iptal edilir. 

Sürücüler stajyer ehliyet aldıktan sonraki özellikle 2 yıl boyunca araç kullanma konusunda çok dikkatli olmalılardır. Normal ehliyete sahip sürücüler 100 ceza puanını doldurduktan sonra ehliyetlerine 2 ay el konulur fakat 35 saat teorik ders almaları halinde ehliyetlerini tekrar geri alabilirler. Ancak stajyer ehliyete sahip sürücüler yalnızca 75 ceza puanını doldurdukları anda sürücü belgelerini süresiz olarak kaybederler.

Alkol Yüzünden Kaybedilen Stajyer Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

Kaybedilen stajyer ehliyet nasıl geri alınır? Alkol yüzünden stajyer ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda  yukarıda da bahsettiğimiz gibi psikiyatr kontrolüne gidip, psikoteknik testten de geçmeniz gerkmektedir. Sonrasında bu belge ile birlikte yeniden sürücü kursuna kaydolmanız gerekmektedir. Karayolları yönetmeliğinde belirtildiği üzere tüm ticari araç sürücüleri her 5 yılda bir kez psikoteknik testten geçmeli ve psikoteknik raporu almalıdır. Sürücüler psikoteknik raporlarını mutlaka yanlarında bulundurmalılardır. Aksi halde cezai işlem başlatılır.

Psikoteknik raporunuz kimlik numarasıyla ya da EGM sayfalarında rahatlıkla görüntülenebilir. Bu sebeple herhangi bir çevirme sırasında eğer kontrol sırasında kimlik ve ehliyet bilgilerinizden psikoteknik raporunuz yanınızda değilse bile çıkartıp çıkarmadığınız ya da güncel olup olmadığı birkaç dakika içinde sorgulanabilir. Psikoteknik testte sürücüler psikiyatr muayenesine tabi tutulur. Bu testten geçtikleri takdirde bu raporla aşağıdaki şartlarda ehliyetlerini kaybedenlere tekrar ehliyetleri verilebilir;

1 yıl içinde 5 kez hız limitlerini aşmak
5 yıl içinde 3 defa alkollü bir şekilde araç kullanmak
1 yıl içinde 2 defa 100 ceza puanını doldurmak
 
Bu yazımızda stajyer sürücüyken alkollü araç kullanmak ve ehliyetinize el konulması durumunda nasıl bi yol izlemeniz gerektiğinden bahsettik. Merak ettiğiniz diğer konular için web sitemizi inceleyebilirsiniz.
 

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.