ege sürücü kursları

Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Araç lastikleri, en önemli parçalardan biridir. Çünkü lastiklerde meydana gelebilecek herhangi bir aksaklık istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yere avuç içi kadar bir alan şeklinde değen lastikler ortalama 400 kg yük taşımaktadır. Genellikle sürücüler lastik bakımını vize zamanlarında yapmaktadır, fakat tekerlek bakımı her zaman dikkat edilmesi gereken bir husustur. 

Lastik kullanım ömrü ne kadardır? Konusuna dönecek olursak, Bir lastiğin ömrünü birden fazla etken belirleyebilir. Üretici firma, lastiğin modeli, ne sıklıkla ve ne şekilde araç kullandığınız gibi hususlar belirleyici olabilir. Yani bir lastiğin ömrünün kaç yıl veya kaç kilometre olacağı kesin olarak söylenemez. İklim koşulları bile lastik ömrünü belirlemede etkilidir. 

Lastiklerin diş derinliği için yasal bir sınır da vardır. Bu yasal sınır 1.6 mm’dir. Yani sürücüler derinliği en fazla 1.6 mm derinliğe inene kadar kullanabilirler. Bunun yanında pek çok lastik üreticisi de lastiklerin 3 mm’ye kadar indikten sonra yenilenmesi gerektiğini öneriyor. Fakat lastikleri yasal sınır olan 1.6 mm’ye kadar kullanmakta yarar var. 

Beş yıl ya da daha uzun sürede kullanılan lastiklerin, uzman bir servis tarafından yılda en azından bir kere detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bu kontroller, lastiğin fiziki yapısını, diş derinliğini, aşınmasını, yol tutuşunu ve fren performansını kapsamaktadır.

Lastiklerin ortalama ömrü, üretim tarihinden itibaren 10 yıldır. Eğer 10 yılın sonunda lastiklerde hala bir sorun yoksa yine de kullanmaya devam etmek riskli olacaktır. En fazla 10 yıl sonunda lastikler yenileriyle mutlaka değiştirilmelidir.

Lastik Ömrü Nasıl Uzatılır?

 Bir lastiğin ömrünü uzatmak düşünüldüğünden çok daha kolaydır. Burada öncelikle yaşadığımız yerin iklim ve yol koşullarına uygun bir şekilde lastik seçimi yapmak gerekir. Sonrasında ise lastiği düzgün bir biçimde kullanmak sürücünün elindedir. Bunun için ilk olarak lastik basınç değerini tavsiye edilen seviyede kullanmak gerekir. Bu değerleri araç kullanım kılavuzunda, sürücü kapısında veya yakıt deposu kapağında görebilirsiniz. Lastik düzenli aralıklarla basınç kaybettiğinden, lastik kontrollerini ihmal etmemekte fayda var. Lastiklerin üreticinin tavsiye ettiği basınç değerlerinde kullanılması hem güvenli bir sürüş sunacak hem de yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca lastikte meydana gelebilecek aşınmaları da azaltacaktır. Lastik kullanım ömrü nasıl uzatılır? Sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Bu yazımızda lastik kullanım ömrü ne kadardır? Sorusunu yanıtladık. Bunun yanında lastik ömrünü uzatmak için ne gibi önlemler almak gerektiğine de değindik. Lastik ömrünün uzun olması için yalnızca lastiğin kaliteli olması yeterli değildir. Bahsettiğimiz üzere bu noktada sürücülere de iş düşmektedir.
 

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.