ege sürücü kursları

Ekonomik Bir Sürüş İçin Ne Yapmalıyız?

Ekonomik Bir Sürüş İçin Ne Yapmalıyız?

Ekonomik bir sürüş için ne yapmalıyız? Araç sahiplerinin en çok masraf yaptığı alanların başında yakıt masrafları gelmektedir. Hal böyle olunca da araç kullanan sürücüler daha ekonomik yöntemler arıyorlar. Alınacak basit ve küçük önlemler sayesinde aşırı maliyetlerin önüne geçmek mümkün. Ayrıca sürücüler bir takım sürüş alışkanlıklarını da değiştirerek yine çeşitli önlemler alabilirler.

Yapılan test sürüşleri de göstermiştir ki 100 km’de ekonomik önlemler alınarak kullanılan bir aracın, tedbirlere hiç uymayan bir araca göre 4 - 5 litre daha az yakıt tükettiği görülmüştür. Pandemiyle birlikte özel araç kullanımı da hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bu da sürücüleri ekonomik olarak zorlayan bir durum. Tatile giderken bile artık toplu taşıma yerine kendi özel araçlarımızı tercih ediyoruz.

Ekonomik bir sürüş için ne yapmalıyız? Sorusunu yanıtlamaya devam edelim. Yakıt masrafının yanı sıra geçiş ücretleri, aracın bakım masrafları, yıpranma payı derken araç için harcanan para katlanarak artıyor. Bu masraflar içinde yakıt tüketimi sürücünün insiyatifine bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Yakıt tasarrufunun yanında araçta yapılacak küçük müdahaleler de tasarruf sağlayabilir.

Yakıt tüketiminde en önemli kilit noktası gaz pedalıdır. Kısaca tasarruf gaz pedalından başlıyor diyebiliriz. Peki araçta yakıt tasarrufu nasıl sağlanır? Gaz pedalını nasıl kullanmalıyız? Çoğu kullanma kılavuzunda düşük tüketim kuş tüyü görseli ile sembolize edilir. Bu da pedala yavaş ve az basın anlamına gelmektedir. 

Özellikle şehir içi trafiğinde ‘dur kalk’ların’ çok olduğu durumlarda gaz pedalına basarken bu detaya dikkat edilmeli. Dizel araçlarda gaz pedalına basmadan dahi araç tork gücüyle hareket edebildiğinden, sıkışık trafikte gerekmedikçe pedala yüklenmeyin. Gaz pedalına uyguladığınız kuvveti dilerseniz devir saatinden takip edebilirsiniz.

 Eğer kullandığınız araç manuel ise bu durumda doğru devirde doğru vites tercih etmek faydalı olacaktır. Araç benzinli de olsa dizel de olsa düz yolda 1.700-2.500 devir aralığında bir üst vitese geçiş yapılmalı. Özellikle dizel araçlarda yüksek devirde vites değiştirmek gibi hatalı kullanımlar söz konusu. Yeni nesil motorlarda buna gerek yok.

Ekonomik bir sürüş için ne yapmalıyız? Çok bilinmese de araçtaki ağırlıkla doğru orantılı olarak yakıt tüketimi de artar. Araçtaki gereksiz ağırlıkları çıkartarak yakıt tasarrufu yapmak mümkündür. Ağırlık yapan ek aksesuarları araca takmamakta fayda var. Bunun yanında araçta klima açıkken aynı zamanda camları açmak da fazladan yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Bunun yanında işinize yarayacak bazı ipuçlarından da bahsedebiliriz;

  • Eğer sürüşünüzü trafiğe takılmayacak şekilde ayarlarsanız sürekli dur kalk yapmanıza gerek kalmayacak ve yakıt israfından kurtulmuş olacaksınız.
  • Yola erken çıkarak yoğun trafikten kurtulabilirsiniz.
  • Start stop özelliği bulunan araçlar bunu yoğun trafikte kullanabilirler.
  • Araç bakımınızı zamanında yaptırmaya özen gösterin ve kesinlikle ihmal etmeyin.
  • Yokuş aşağı inerken kesinlikle gaza dokunmayın.
     
form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.