ege sürücü kursları

Ehliyet Kaybolduğunda Ne Yapmalıyız?

Ehliyet Kaybolduğunda Ne Yapmalıyız?

Ehliyet kaybolduğunda ne yapmalıyız? Ehliyetin kaybolduğu bir senaryo çoğu sürücü için korkutucu bir durumdur. Çünkü ehliyetin kaybolması birçok olumsuzluğa yol açabilir. Sürücülerin bu konuda son derece hassas olmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere ehliyet belgesi yanında olmayan sürücülere trafikte ağır para cezaları uygulanmaktadır.

 

Ehliyetinizin kaybolması durumunda yapmanız gereken ilk şey, kayıp başvurusunda bulunmaktır. Peki kayıp ehliyet başvurusu nasıl yapılır? Ehliyetiniz çalındıysa veya kaybolduysa yeni ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Hatta bunun öncesinde de ALO 199 hattını arayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçerek bir randevu oluşturabilirsiniz. 

Ehliyet kaybolduğunda ne yapmalıyız? Sorusunu cevaplamaya devam edelim. Randevunuzu oluşturduktan sonra hiç vakit kaybetmeden sağlık raporu almanız gerekmektedir. Tıpkı sürücü kursuna ilk başvurduğunuz zaman istendiği gibi yine sağlık belgesine ihtiyacınız olacak. Bu belgeyi bilindiği üzere aile hekiminizden ya da size en yakın sağlık kuruluşundan temin edebilirsiniz.

Sağlık belgenizi de aldıktan sonra sürücü ehliyeti almak için değerli kâğıt bedeli ve vakıf payı gibi belirli ücretler ödemeniz gerekiyor. Burada belirlenmiş olan ücreti ödemeniz gerekiyor fakat bedelin miktarı ehliyetinizin tipine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ehliyetiniz eski tip ise 13 TL değerli kâğıt bedeli, 2 TL vakıf payı bedeli ödemeniz gerekli. Yeni tip ehliyet ise, değerli kâğıt bedeli olarak 280TL, vakıf payı olarak 65 TL ödeme yapmalısınız.

Ehliyetinizin kaybolması ya da çalınması durumunda ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi verdik. Peki ehliyet yenilemesi için gerekli belgeler nelerdir? Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nüfus Cüzdanı.
  • "Sürücü Olur" Sağlık Raporu.
  • Biyometrik Fotoğraf (1 adet).
  • Kan Grubu Kartı (kan grubunuzu bilmiyor iseniz).
  • Değerli Kâğıt Bedeli ve Vakıf Payının Ödendiğine Dair Belge.

Ehliyetini kaybeden sürücüler tarafından merak edilen bir diğer konu ise kayıp ehliyet ilanı vermeli miyim? Olmaktadır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda gazete, dergi veya başka bir yayın kuruluşuna ilan vermek zorunda değilsiniz. Nüfus Müdürlüğüne gerekli başvuruları yapmak ve istenen belgeleri temin etmeniz yeterli olacaktır. Nüfus Müdürlüğü’nün ilan vermeniz ile ilgili bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat arzu ederseniz kayıp ilanı yayınlayabilirsiniz de.

Bunun yanında ehliyetimi ya başkası kötü amaçlar için kullanırsa ya başıma bir iş gelirse diye korkmanıza da hiç gerek yok. Çünkü Nüfus Müdürlüğü’ne yapmış olduğunuz başvuru sayesinde ehliyetinizin kaybolduğu bilgisi sisteme düşmektedir. Bu yazımızda ehliyet kaybolduğunda ne yapmalıyız? Konusuna değindik, daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz! 
 

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.