ege sürücü kursları

Direksiyon Sınavından Geçemezsem Ne Olur?

Direksiyon Sınavından Geçemezsem Ne Olur?

Direksiyon sınavından geçemezsem ne olur? Bu soru her sürücü adayının aklından en az bir kere geçmektedir. Ve bu ihtimal sınav öncesi adayların gerilmesine sebep olmaktadır. Çoğu aday sınavda bilgisizlikten değil, heyecandan kalmaktadır.

Peki direksiyon sınavından geçemezsem ne olur? Adayların bu olasılığı düşünmeden önce kendi bilgilerinden ve ne kadar alıştırma yaptıklarından emin olmaları gerekmektedir. Tüm bunların tamam olduğundan emin olduktan sonra ise heyecanlarını yönetmeyi öğrenmeleri gerekir. Sınav günü elbette ki heyecanlı olmak çok normaldir. Fakat bu heyecanın başarınıza gölge düşürmesine asla izin vermemelisiniz.

Direksiyon sınav hakkı kaçtır? Diyelim ki çok heyecanlandınız ve bir şeyleri yanlış yaptınız. Bütün aldığınız dersler geçtiğiniz teorik dersler çöp mü olacak? Elbette ki böyle bir durum söz konusu değildir. Fakat tekrar sınava girmeniz için de sınırlandırılmış bir sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 2023 yılı itibariyle her adayın 4 kez teorik sınava, 4 kez de direksiyon sınavına girme hakkı vardır.

Yani toplamda 4 tane olan bu hakkınızı sonuna kadar kullanabilir veya ilk seferden sınavınızı tamamlayabilirsiniz. Eğer sınav günü mazeretsiz bir şekilde sınava katılmazsanız veya geç kalırsanız sınavınız iptal edilir ve 4 hakkınızdan birini kullanmış olursunuz. Sınava mazeret nedeniyle giremeyenlerin durumu ise yönetmelikte bahsedilmiştir.

Peki özel durumu olan sürücü adayları, hangi durumlarda özel durum mazereti olarak değerlendirilir? Bu mazeretlerin içeriğinde sağlık raporu, doğal afetler, aile yakınlarının durumları ve spor müsabakaları bulunmaktadır. Örneğin aday yatakta tedavi görüyorsa ve sınava giremeyecek durumdaysa, resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alacağı raporu en geç sınav gününün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim etmelidir.

Bunun yanında bahsettiğimiz üzere adaylar,yangın, deprem vb. bir afet sebebiyle sınava giremeyebilir. Anne, baba, kardeş gibi akrabalardan birisinin başına önemli bir kaza gelirse veya ölüm olursa sınava girmeyebilir. Ya da spor, müzik, folklor vb. alanlarda ulusal veya uluslararası platformlarda ülkemizi temsil etme gibi durumlarda da, adayların sınava girmeme hakları vardır. Fakat müsabaka nedeniyle sınava giremeyen adayların resmi bir makamdan alacakları belgeyi, kurs müdürlüğüne teslim etme zorunlulukları vardır.

Direksiyon sınavından geçemezsem ne olur? Sorusunu yanıtladık. Diyelim ki 4 hakkınızın 4’ünde de başarısız oldunuz ve bütün haklarınızı kullandınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerekiyor? Bu durumda her şeye en baştan başlamanız gerekir. Toplam 14 ders ücretini ödeyerek tekrar ders alırsınız. Bu dersler bittikten sonra da yeniden 4 hak elde etmiş olursunuz ve tekrar sınava girebilirsiniz.

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.