ege sürücü kursları

Defansif Sürücülük Nedir?

Defansif Sürücülük Nedir?

Defansif sürücülük nedir? Defansın kelime anlamını bir çoğumuz bilir, defans savunma anlamına gelmektedir. Trafikte defansif sürücülük olmak da kelime anlamı ile bağlantılıdır. Defansif bir sürücü olmak için, bazı sürüş tekniklerini de öğrenmiş olmanız beklenmektedir.

Ege8 Sürücü kursunda da sizlere defansif sürüş tekniklerini öğreterek trafikteki tehlikeli ve riskleri önceden algılayarak bir defans yani savunma geliştirmenizi sağlıyoruz. Özellikle de ülkemizdeki trafik koşullarını göz önüne aldığımız zaman her sürücünün defansif sürücülüğü öğrenmesinde fayda var.

Peki nasıl defansif sürücü olabiliriz? Bunun için sizlere defansif sürüş teknikleri öğretecek bir sürücü kursunu tercih edebilirsiniz. özel direksiyon dersi alarak, bu teknikleri öğrenebilirsiniz. Hem bu dersler hem de trafikte geçirdiğiniz süreye bağlı olarak zaman içinde bu teknikler sizin için bir refleks haline dönüşecektir. Zaten bu noktadan sonra trafikte işinize yarayacak pek çok beceriyi de edinmiş olacaksınız.

Fakat burada çoğu sürücü her şeyi tamamen öğrendiği ve artık kusursuz sürücü olduğu gibi bir yanılgıya kapılmaktadır. Bu kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır. Öğrenme ömür boyu devam eder. Unutmayın ki trafikte yalnızca kendinizden sorumlu değilsiniz. Trafikteki diğer sürücülerin alışkanlıkları da sizin sürüşünüzü etkilemektedir. Ve akan trafiğe her gün yeni sürücüler katılmaktadır. Bu da her zaman dikkatli olmanızı gerektirir.

Defansif sürücülük nedir? Konumuza geri dönelim. Defansifin kelime anlamından bahsetmiştik. Adından da anladığımız üzere sürücünün direkt olarak kendisiyle alakalı bir durumdan ziyade karşıdaki sürücülerden gelecek tehlikeli bir hareket karşısında gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Ve bizler trafikte bol bol defansif tekniklere ihtiyaç duyabiliyoruz.

Defansif sürüş teknikleri öğrenmek her açıdan sürücüler için bir avantajdır. Trafikte her an başımıza beklenmedik bir olay gelebilir. Hem istenmeyen trafik olaylarının önüne geçmek hem de kendi can güvenliğimizi ve diğer insanların can güvenliğini korumak adına defansif sürüş teknikleri uygulanmalıdır. Yani sadece ehliyet sahibi olmak tamamen kusursuz bir sürücü olduğunuzun göstergesi olamaz.

Defansif sürüş eğitimi nedir? Defansif sürüş eğitimi de tıpkı normal bir ehliyet eğitimi gibi teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. Defansif sürüş eğitimi deyim yerindeyse hayat kurtaran bir eğitimdir. Özellikle de ehliyet eğitimini tamamlamasının üstünden çok uzun zaman geçmiş kişilerin bu eğitimleri alarak hem bilgilerini tazelemelerinde hem de yeni teknikler edinmelerinde fayda var.

Bu içeriğimizde defansif sürücülük nedir? Sorusunu yanıtladık. Bunun yanında kimler defansif sürücülük eğitimi almalı, neden bu kadar önemli gibi konulara da değindik. Bu konu hakkında ve merak ettiğiniz başka konular için bizlerle iletişime geçebilirsiniz!

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.