ege sürücü kursları

Araç Garantisi Hangi Şartlarda Bozulur?

Araç Garantisi Hangi Şartlarda Bozulur?

Araç garantisi hangi şartlarda bozulur? Araç satıcıları maalesef ki, araç satışı yaptıklarında garanti şartlarında istisnasız her durumda geçerli olacak şekilde ayarlamazlar. Araç üzerinde yapacağınız herhangi bir ufak değişim bile aracın garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir.

Bu noktada sürücüler araç garantisi hangi şartlarda bozulur? Sorusunun cevabını merak ederler. Garantinin hangi durumlarda bozulduğunu bilmek sürücülerin oldukça işine yarayacaktır. Hem de olası bir durumda sürücülerin gereksiz masraf yapmasını önleyecektir. Araçlarımız hangi durumlarda kısmen ya da tamamen garanti kapsamından çıkar gelin hep birlikte göz atalım.

İlk olarak jantlardan bahsedelim. Orijinal olmayan jant parçası kullanımı veya orijinal olmasına rağmen faturası bulunmayan jant kullanımı aracınız kısmen ya da tamamen garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir. Bahsettiğimiz gibi orijinal olmayan veya faturasız olan jant kullanımı çok küçük bir detay. Ama aynı zamanda gözden de kaçırılmaması gereken bir detay. Çünkü bu küçük detay ciddiye alınmazsa ciddi anlamda maddi olarak zarar görmenize sebep olabilir.

Araç garantisi hangi şartlarda bozulur? Sorumuzu yanıtlamaya devam edelim. Jant kullanımından söz ettik. Bir diğer sebep ise lastik kullanımı. Farklı boyutlardaki lastik kullanımı da yine aynı şekilde aracınızın kısmen veya tamamen garanti kapsamı dışına çıkmasına sebep olabilir. Herhangi bir kaza durumunda yüksek bir ihtimalle aracınızda kullandığınız lastiğin üretici firması hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir. Yani standart garanti koşullarının dışına çıkan her detay garantinizin geçersiz olmasına sebebiyet verecektir.

Araç garantisi hangi şartlarda bozulur? Garantinin bozulmasının bir diğer sebebi de chip-tuning uygulamalarıdır. Peki nedir bu chip-tuning uygulaması? Aracın motor gücü üzerinde yapılan yazılım değişiklikleri chip-tuning uygulamaları grubuna girer. Ve her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Yapılan değişiklikler aracın iç aksamının düzgün bir biçimde çalışmasını engelleyebilir. Bu da aracın garantisini doğrudan etkileyecek bir durumdur. Dolayısıyla da chip-tuning uygulaması yapılan bir araç garanti kapsamında sayılmayabilir. Böyle bir yazılım değişikliği yaparken bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Gelelim en sık yapılan değişikliklerden birine. Araçlarda gerçekleştirdiğiniz ses ve multimedya geliştirici işlemler aracınızın garanti dışı kalmasına sebebiyet verebilir. Araca takacağınız her bir yan sanayi ürünü aracın elektrik aksamına zarar vereceğinden, zarar verdiği kısmın garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir. Elektrik aksamında meydana gelen problemler, yangına bile sebep olabilir ve bu da aracın tamamen garanti dışı kalmasına neden olur.

Bu içeriğimizde araç garantisi hangi şartlarda bozulur? Sorusunu yanıtladık, daha fazla bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz!


 

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.