ege sürücü kursları

Ambulansa Yol Verme Kuralları Nelerdir?

Ambulansa Yol Verme Kuralları Nelerdir?

Ambulansa yol verme kuralları nelerdir? Ambulanslar bilindiği üzere trafikteki yol verilmesi gereken en önemli araçlardan biridir. Ambulans içerisindeki hasta ölüm kalım savaşı verdiği için olabilecek en kısa sürede hastaneye ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için de trafikteki diğer araçların ambulansa yol vermesi lazım. Fakat çoğu sürücü bunu nasıl yapacağını tam olarak bilemiyor ve trafik çok daha karışık bir hale gelebiliyor.

Peki ambulansa yol verme kuralları nelerdir? Trafikteki bu kaosu önlemek adına trafikte seyir halindeki araçların yerine getirmesi gereken kurallar vardır. Bu kuralları yerine getirdikleri zaman, ambulans çok daha rahat edecektir ve kısa sürede hastaneye ulaşacaktır. Öncelikle ambulansın siren sesini duyduğunuzda telaşa kapılmamanız çok önemli. Paniğe kapıldığınız zaman yanlış hamleler yaparak kazalara bile sebebiyet verebilirsiniz.

Zaman ile yarışan ambulanslara yol verebilmek sürücülerin bilmesi gereken kuralların bazılarından bahsedelim. İlk olarak ambulansın siren sesini duyduğunuz anda panik yapmamaya çalışın ve sesin tam olarak nereden geldiğini anlamaya çalışın. Kademeli olarak yavaşlamaya başlayın fakat birden ani fren yapmayın. Ve aracınızı yavaşça yolun kenarına doğru sürün. Eğer yol kenarına çekilmeniz için şerit değiştirmeniz gerekiyorsa, şerit değiştirirken sinyal vermeyi de unutmayın. 

Ambulansa yol verme kuralları nelerdir? Sorumuzu yanıtlamaya devam edelim. Eğer kavşaktaysanız mutaka ambulansın geçmesini bekleyin, yola çıkmayın. Ambulans geçtikten sonra ise yine her zamanki gibi trafik kurallarına uyarak yolunuza devam edebilirsiniz. Kesinlikle ambulansın peşinden gidip kısa fren mesafesinde bulunmayınız. Eğer ambulans yaklaştığı sırada kırmızı ışıktaysanız ve kontrollü bir şekilde kenara yaklaşmanız gerekiyorsa, o taraftaki şeride doğru geçin. 

Arkanızdan gelen ambulans dahi olsa, eğer kırmızı ışıkta geçerseniz ceza yazılmayacağını unutmayın. Ambulansa yol vermek için ya da başka bir acil durum için trafik ışığı ihlali yaparsanız bu ceza kapsamına girmemektedir.

Trafikte geçiş üstünlüğü oldukça önemli bir konudur. Her sürücünün trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olan ambulanslara yol vermenin hayati bir önemi olduğunu bilmesi gerekmektedir. Zaten çeşitli iklim şartları, yolların kapanması gibi durumlar yüzünden hastaneye ulaşması zorlanan ambulansların bir de trafikte diğer araçlar yüzünden gecikmesi kötü sonuçlara yol açabilir. İçindeki hastayı olabilecek en kısa sürede hastaneye ulaştırmak için, ambulanslar adeta zaman ile yarışırlar. Hasta ne kadar kısa sürede hastahaneye ulaşırsa iyileşme olasılığı o denli artar. Saniyelerin bile büyük öneme sahip olduğu bu anlarda diğer sürücülerin de sağduyu sahibi olması önemlidir. 

Bu içeriğimizde ambulansa yol verme kuralları nelerdir? Sorusunu yanıtladık. Merak ettiğiniz diğer konular ve daha fazlası için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.   
 

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.