ege sürücü kursları

A Sınıfı Ehliyet

A Sınıfı Ehliyet

A sınıfı ehliyet belgesi, bir diğer adıyla da motosiklet ehliyeti olarak bilinir. A sınıfı ehliyet belgesi aldığınız zaman, gücü 35 kv üstü olan motosikletleri kullanabilmektesiniz. Kullanacağınız motosikler sepetli veya sepetsiz olabilir. İki tekerlekli motosiklet modelleri için yaş sınırı 20’dir. 1 Ocak 2016’dan önce A1 ve A2 olmak üzere iki sınıfa sahip olan bu ehliyet grubu, yeni düzenlemeyle birlikte A, A1 ve A2 ve M olarak dört tipten oluşuyor. Motosiklet ehliyetinin geçerlilik süresi 10 yıl olduğundan kullanım zamanı dolunca yenilenmeleri gerekiyor. 

A sınıfı ehliyet belgesi alabilmek için ne yapmak gerekir? Bunun için en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Fakat bu noktada, eğer ehliyet alacak kişinin yaşı 24’ün üzerinde ise koşulsuz olarak başvuru işlemi yapılabilir. Eğer aldığınız motosiklet ile hangi ehliyeti kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, motosikletlerin ürün sayfasından da bu bilgiyi edinebilirsiniz.  

Silindir hacmi cc olarak ifade edilir. Güç değeri ise kv ile ifade edilir. Bazı firmalar gücün ağırlığa oranını vermeye bilirler. Böyle durumda ise mevcut gücü ağırlığa böldüğünüzde sonuçta ortaya çıkmış olur. Alacağınız motorun ruhsatı ise bu tespiti yapabilmeniz konusunda en hızlı yöntemdir.

Peki A sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir? Motosikletler genel itibariyle iki tekerlekli taşıtlar olarak bilinse de aslında çok daha geniş bir çeşitliliğe sahiptir. A grubuna ait ehliyetlerin her biri motor hacmi ve beygir gücü bakımından farklı özellikteki motosikletleri kullanabiliyor. Buna göre A1 ehliyet maksimum 125 cc motor hacmi ve 14 beygir gücüne sahip motosikletleri kapsıyor. 

A2 ehliyete sahip kişiler ise maksimum 600 cc motor hacmine sahip motosikletleri kullanabiliyor. Motosikletlerde en yüksek ehliyet derecesini ise A sınıfı sürücü belgesi temsil ediyor. Bu ehliyet 600 cc ve 48 beygirin üzerindeki motosikletler için alınıyor.

A sınıfı ehliyet kaç yaşında alınır? Sorusuna tekrar değinecek olursak, bu gruptaki her bir ehliyet için farklı yaş şartları aranmaktadır. A1 ehliyeti için 16, A2 ehliyeti için 18 ve A ehliyeti içinse 20 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Buna ek olarak A ehliyeti almak isteyen adaylar 24 yaşın altındaysa en az 2 yıllık A2 deneyim şartını yerine getirmeleri bekleniyor.

İki ve üç tekerlekli motorlu taşıtları kullanmak isteyen sürücüler motosiklet çeşidi, motor gücü ve motor hacmine göre değişen A ehliyet çeşitlerinden birine sahip olması gerekiyor. Motosiklet ehliyeti A, A1, A2 ve M olmak üzere dört farklı kategoriden oluşuyor.

Online Kayıt

form

Sizi Arayalım

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım.